Тел./факс: (044) 280-89-92,
Тел. (044) 222-55-11,
(044) 227-55-11
E-mail: dmitro@zabavsky.kiev.ua, office@zabavsky.kiev.ua 01010, м. Київ,
вул. І.Мазепи, б. 11а,
офіс 21, 3 поверх

*Всі поля обов'язкові для
заповнення

Підозрюваного звільнено з під арешту

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області було відмовлено слідчому місцевого органу Національної поліції України у задоволенні клопотання про продовження строку тримання під вартою та обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Шановні партнери та клієнти!

В зв’язку з вірогідністю поширення COVID-19 з 12 березня до 3 квітня 2020 року в Україні запроваджений карантин. Адвокатська контора ДМИТРА ЗАБАВСЬКОГО рекомендує співробітникам, партнерам, керівникам представництв та клієнтам утриматися від відвідин нашого офісу та максимально перевести спілкування з адвокатами нашої компанії в онлайн-режим.

Найбільший міжнародний аеропорт України отримав гроші безпідставно

Господарський суд Київської області зобов’язав найбільший міжнародний аеропорт України повернути нашому Клієнту грошові кошти в сумі більше ніж 90 000,00 грн., як безпідставно отримані! Супроводжувала даний спір в суді Адвокат Руслана Журавель.

Всі новини

Ексклюзивна пропозиція

В період з 29.04.2015 року по 25.05.2015 року Ви маєте можливість подати заявку на БЕЗКОШТОВНУ реєстрацію підприємства в будь якому районі м. Києва!

Професійні адвокати чи звичайні юристи?

Починаючи з листопада 2012 року фізичних та юридичних осіб захищатимуть лише АДВОКАТИ, а не звичайні юристи, які мають юридичну освіту та відповідне доручення!

Допомога дітям

Партнерами Адвокатської контори ДМИТРА ЗАБАВСЬКОГО було прийнято рішення взяти за мету надання підтримки різноманітним заходам, пов’язаним з розвитком дитячої творчості.

Всі анонси
«Ви просто не уявляєте, скільки всього може не запам'ятати людина, якщо вона викликана в якості свідка».
(Лоренс Пітер)

«Правосудие стоит дорого, а не правосудие еще дороже»
(А.В. Бельянский)

«Многочисленность законов в государстве есть то же, что большое число лекарей: признак болезни и бессилия.»
(Ф. Вольтер)

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Повернутися в розділ "Наші публікації"

Що потрібно робити підприємцю для того щоб почати будівництво об'єкта нерухомості для ведення підприємницької діяльності?

Перш за все слід зазначити, що відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, законами України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про Генеральну схему планування території України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», «Про землеустрій», іншими нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до вказаних законів.

Відповідно до преамбули Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» цей Закон встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Так, згідно із ч.1 ст.35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» лише після набуття права на земельну ділянку підприємець може виконувати підготовчі роботи, визначені державними будівельними нормами, стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

Таким чином, безпосередньо Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що проектування та будівництво може здійснюватись лише власниками або землекористувачами земельних ділянок, тобто умовою для здійснення проектування та будівництва, є наявність у підприємця документа, який би підтверджував право власності на земельну ділянку або право користування земельною ділянкою з цільовим призначенням, наприклад для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, передбаченого ст.126 ЗК України.

Після набуття права на земельну ділянку, згідно ст.35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підприємець може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Підготовчі роботи з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень підприємець здійснює на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання підготовчих робіт здійснюють відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня отримання декларації, у порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт».

Але, зареєстрована декларація про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання самих будівельних робіт.

Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

 1. отримання замовником (підприємцем) або проектувальником вихідних даних;
 2. розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
 3. затвердження проектної документації;
 4. виконання підготовчих та будівельних робіт;
 5. прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
 6. реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

З огляду на це, алгоритм дій підприємця має відповідати приписам згаданої статті Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дано визначення містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки – це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до ч.4 ст.29 згаданого Закону містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі, у зв'язку з чим підприємцю необхідно звернутись до даного органу із заявою про надання вихідних даних на будівництво та додати до заяви документи, перелік яких передбачений пунктом 2.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні та надає вихідні дані або приймає рішення про відмову у видачі вихідних даних протягом 10 (десяти) робочих днів з дня реєстрації заяви.

Окрім вихідних даних, підприємець, який має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в його власності або користуванні, має одержати технічні умови (ст.30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»), що являють собою комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.

Технічні умови, склад, зміст, порядок надання яких та порядок визначення вартості послуг з їх надання визначаються відповідними центральними органами виконавчої влади, надаються протягом 10 (десяти) робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви.

Після отримання вихідних даних та технічних умов, підприємець має розробити проектну документацію на будівництво об'єкту, яка розробляється згідно Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, від 16.05.2011 року № 45, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затвердити її.

Згідно пункту 3 зазначеного Порядку за дорученням підприємця отримання вихідних даних може бути забезпечено проектувальником.

Насправді підприємець замовляє у проектувальника (юридична особа або фізична особа - підприємець, який має ліцензію на відповідний вид діяльності згідно із законодавством або кваліфікаційний сертифікат архітектора) розробку передпроектної пропозиції, яку затверджує спеціалізований виконавчий орган місцевого самоврядування з питань містобудування і видає вихідні дані та технічні умови для розробки проекту будівництва, в порядку зазначеному вище, і як правило, з проектувальником підприємець укладає договір відразу на розробку передпроектної пропозиції, проекту документації на будівництво об'єктів та на авторський нагляд.

Укладення та виконання договорів на виконання проектних робіт здійснюються в порядку, встановленому Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 року № 668, а вартість проектних робіт обчислюється за нормативами з ціноутворення, встановленими ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України».

В договорі на виконання проектних робіт проектувальник і підприємець визначають клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва та категорію його складності (архітектурної та технічної), на підставі яких встановлюють кількість стадій проектування, які визначаються згідно з державними будівельними нормами і стандартами та відповідно до законодавства, а також виконавця авторського нагляду, який здійснює авторський нагляд відповідно до вимог законодавства та державних будівельних норм.

Від категорії складності (архітектурної та технічної) залежить не тільки кількість стадій проектування, а й обов'язковість проведення експертизи проектної документації об'єктів архітектури на таких стадіях проектування, як техніко-економічне обґрунтування, техніко-економічний розрахунок, ескізний проект, проект, робочий проект.

Зокрема, ч.3 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що не підлягають обов'язковій експертизі проекти будівництва об'єктів I - III категорій складності, якщо проектна документація з будівництва об'єктів не належать до IV і V категорії складності; не споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами; не споруджуються із залученням коштів державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів.

Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 року № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності».

В протилежному випадку, проектна документація з будівництва об'єктів підлягає обов'язковій експертизі перед затвердженням, згідно Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 560.

Для здійснення експертизи підприємець самостійно або проектувальник, якщо це передбачено договором на виконання проектно-вишукувальних робіт, визначає експертну організацію, яка має провести експертизу та після укладення договору на проведення експертизи згідно із законодавством, подає експертній організації проект будівництва, оформлений відповідно до вимог державних стандартів, у паперовому (не більш як у трьох примірниках) та електронному вигляді, яка за результатами проведеної експертизи надсилає підприємцю письмовий звіт, у строки передбачені пунктом 14 зазначеного порядку.

Після проходження експертизи проектної документації з будівництва об'єктів та її затвердження підприємець за умови:

 1. направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта будівництва – щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
 2. реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт – щодо об'єктів будівництва, які належать до I – III категорій складності;
 3. видачі підприємцю відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт – щодо об'єктів будівництва, які належать до IV і V категорій складності, отримує право виконувати будівельні роботи.

Порядок отримання декларації про початок виконання будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт чітко виписаний у ст.36, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Зокрема, для реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт – щодо об'єктів будівництва, які належать до I – III категорій складності, підприємець заповнює і подає особисто до дозвільного центру або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта будівництва два примірники декларації за формою та у порядку затвердженою постановою КМ України від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт».

Інспекція протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації та реєструє її.

Частиною 5, 7 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що у разі якщо інспекція державного архітектурно-будівельного контролю не зареєструвала декларацію про початок виконання будівельних робіт або не прийняла рішення про відмову в її реєстрації в установлений цією статтею строк, право на виконання будівельних робіт виникає на 11 (одинадцятий) робочий день з дня, коли декларація повинна бути зареєстрована, а рішення про відмову - прийнято. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.

Відповідно підприємець зобов'язаний протягом 7 (семи) календарних днів з дня реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або з дня набуття права на виконання будівельних робіт відповідно до ч.5 ст.36 згаданого Закону письмово поінформувати виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцеву державну адміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва про початок виконання будівельних робіт.

Відповідно для видачі на безоплатній основі підприємцю відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт – щодо об'єктів будівництва, які належать до IV і V категорій складності, підприємець має особисто подати дозвільному центру за місцезнаходженням об'єкта будівництва або надіслати рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про отримання дозволу за формою та у порядку затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», з обов'язковим доданням до заяви документів передбачених пунктом 18 зазначеної постанови.

Інспекція протягом 10 (десяти) робочих днів з дня реєстрації заяви приймає рішення про надання дозволу або відмову в його видачі.

У разі коли в установлений строк Інспекцією не видано дозвіл або відмову в його видачі, підприємець звертається до Держархбудінспекції для вжиття протягом 10 (десяти) робочих днів заходів, пов'язаних з видачею зазначеного дозволу або відмовою в його видачі. Якщо протягом зазначеного строку не видано дозвіл або відмову в його видачі, право на виконання будівельних робіт виникає на 10 (десятий) робочий день з дня реєстрації звернення до зазначеної Інспекції, а дозвіл вважається виданим.

Підприємець зобов'язаний протягом 7 (семи) календарних днів з дня отримання дозволу на виконання будівельних робіт або з дня набуття права на виконання таких робіт відповідно до пункту 22 Порядку письмово поінформувати виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, місцеву держадміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт.

Після закінчення будівельних робіт підприємцю необхідно здійснити ряд дій щодо прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, які визначені ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і прямо залежать від категорії складності об'єкта будівництва.

Зокрема, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I – III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої підприємцем декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до IV і V категорій складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання та реєстрації, форма акта готовності об'єкта до експлуатації, форма сертифіката, порядок його видачі, розмір та порядок внесення плати за видачу сертифіката визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів».

Акт готовності об'єкта до експлуатації підписується підприємцем, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт застрахований).

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Прийняття рішення про реєстрацію (відмову у реєстрації) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 (десяти) робочих днів з дати подання відповідних документів.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення підприємцем договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.

Підключення закінченого будівництвом об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом 10 (десяти) днів з дня відповідного звернення підприємця до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.

Відповідно підприємець зобов'язаний протягом 7 (семи) календарних днів з дня введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта письмово поінформувати про це місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва.

Ігор Коржук,
адвокат, партнер Адвокатської контори Дмитра Забавського,
адреса: 01010, м . Київ, вул. Івана Мазепи, буд. 11-а, оф. 21, 3 поверх,
тел./факс (044) 280-89-92, тел. (044) 227-55-11, 222-55-11.

Повернутися в розділ "Наші публікації"

  Головна | Команда | Партнери | Контакти
  Copyright © 2012. All rights reserved